piątek, 26 kwietnia 2013

Aby uczcić Wieszcza...

Pierwsze głosy przypominające o uczczeniu Mickiewicza w setną rocznicę jego urodzin nie pochodziły z Warszawy, a z... Radomia. To właśnie "Gazeta Radomska" pierwsza podjęła ten temat, później warszawiacy na czele z Henrykiem Sienkiewiczem podchwycili temat.

Komitet obywatelski uzyskał, o dziwo, zgodę cara na postawienie pomnika, więc czym prędzej wybrano wykonawcę. Autorem rzeźby został Cyprian Godebski, otaczającą postument kratę zaprojektował Zenon Chrzanowski. Przy zagospodarowaniu całości pracowali tacy artyści jak Józef Pius Dziekoński i Henryk Marconi. Z wybranego miejsca, skweru naprzeciwko Dziekanki, musiano tylko przenieść ozdobną fontannę, tę samą, która stoi obecnie przed Kinem Muranów.


Odsłonięcie pomnika miało miejsce 24 grudnia 1898 i było nietypową uroczystością. Władze carskie, które pożałowały już zgody na jego postawienie, zakazały jakichkolwiek odczytów. Całe wydarzenie odbyło się bowiem w absolutnej ciszy, a Henryk Sienkiewicz twierdził, że wygłosił przemówienie... w myślach.


Po odzyskaniu niepodległości, do powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, wszelkie oficjalne delegacje składały wieńce i kwiaty właśnie tutaj. Podczas hitlerowskiej okupacji pomnik zdemontowano w 1942. Odnaleziono zaledwie fragmenty, więc zdecydowano się na rekonstrukcję rzeźby, którą odsłonięto w 1950 r.


piątek, 19 kwietnia 2013

Synagoga Nożyków

Synagoga im. Zalmana i Rywki Nożyków w Warszawie to jedynna czynna przedwojenna synagoga warszawska, której udało się przetrwać zagładę. Działała nawet przez rok za zgodą hitlerowców, choć wcześniej służyła im za stajnię dla koni.

Zgodnie z testamentem fundatorów, do dzisiaj odmawiane są za nich modlitwy.

 Fasada synagogi.

 Mezuza, czyli mały pojemnik umieszczany na drzwiach mieszkań i budynków pobożnych Żydów. Zawiera pergamin z fragmentem Tory.

 Wnętrze synagogi.

Babiniec - część przeznaczona dla kobiet.

Okna na galerii.

wtorek, 16 kwietnia 2013

Wiosenne Stare Miasto

Stało się! Przyszła nasza ukochana wytęskniona wiosna! Ciężko usiedzieć w domu, więc zaniosło mnie dzisiaj na Stare Miasto. I jak widać, nie tylko mnie.

 Na Placu Zamkowym były dzisiaj tłumy. A weźcie pod uwagę fakt, że to wtorek, nie sobota albo niedziela!

Gołębie wyroiły się w poszukiwaniu ofiar...

Można było jednak próbować chować się w pustych zaułkach...

... aż do momentu, kiedy nas noc zastanie.

sobota, 13 kwietnia 2013

Coś starego, coś nowego...

Lubię sposób, w jaki stare i nowe przeplata się w Warszawie. Dzisiaj kilka widoczków z samego centrum miasta. 

 Mazowiecka 11 - pozostałości arkady wschodniego skrzydła Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W tle ozdoba odnowionego budynku.

Ulica Próżna - jedyna zachowana obustronnie ulica getta. Po prawej stronie znajduje się już odnowiony budynek, po lewej jeszcze stare zaniedbane kamienice. W tle blok ulicy Marszałkowskiej.

Zachowany mur getta przy ulicy Siennej.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Odkrywanie planet w Warszawie? To proste!



Ziemię i różne inne planety można znaleźć na chodniku dookoła pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Model Układu Słonecznego z czasów słynnego astronoma został umieszczony na placyku w 2007 r., a autorem tego projektu jest rzeźbiarz Antoni Grabowski. Jak widzicie, i w Warszawie można odkrywać nowe światy.

 
 Spoglądając z góry na Ziemię...

Najlepszy widok ma Mikołaj Kopernik.

środa, 3 kwietnia 2013

Zakątki Wiejskiej

Jak zobaczyć piękno ukryte w koszmarnie zaniedbanej brzydocie? Wystarczy przejść się niejedną ulicą w centrum Warszawy. Taką piękność zobaczyć można przy Wiejskiej 11.

 Sama krata jest obskurna.

 Teraz wyobraźcie sobie, jak to musiało pięknie wyglądać pomalowane i wyczyszczone!

Spójrzcie tylko na te zdobienia!