środa, 18 marca 2020

Port Czerniakowski


Wzdłuż ulicy Czerniakowskiej, pod mostem Łazienkowskim znajduje się Port Czerniakowski, który powstał w starorzeczu Wisły w drugiej połowie XIX w. Do lat 60. XX w. znajdowała się tam również stocznia rzeczna (wybudowano m.in. jednostkę wykorzystaną do filmu Faraon i to według rysunków sprzed 4 tys. lat!), ale od tamtego czasu port oraz oddzielający go od rzeki Cypel Czerniakowski jest wykorzystywany w celach sportowych i rekreacyjnych. Szczęśliwie nie zrealizowano pomysłu z czasów budowy Trasy Łazienkowskiej i nie zasypano portu gruzem, ale i tak został kompletnie zapuszczony. W 2012 r. rozpoczęto przebudowę basenów, umocniono brzegi i wybudowano nowe przyłącza.

 Brama przeciwpowodziowa, wejście do portu.


Most Łazienkowski od dołu.

Jednak historia tego miejsca sięga XV w., kiedy to mieszkańcy Solca usypali tamę na wysokości obecnej ulicy Łazienkowskiej. Coroczny wiosenny przypływ wody ukształtował powyżej tamy długą rynnę wodną, równoległą do drogi czerniakowskiej, tworząc później jezioro. W XIX w. w wyniku powodzi odsłoniła się tam olbrzymia łacha piaskowa, wykorzystana przez Lindleyów na budowę Stacji Pomp Rzecznych. Z nowo powstałego basenu wodnego zrobiono port zimowy.




Na krańcu portu można dostrzec labirynt grobli, oczyszczalnię biologiczną. Rośnie tam mnóstwo gatunków rozmaitych roślin wodnych, ale zbudowano też specjalne kładki dla żab.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz