wtorek, 11 listopada 2014

Park Żeromskiego



Park Żeromskiego został założony na początku lat 30. XX wieku. Za jego powstaniem stała potrzeba zagospodarowania terenu jednego z elementów Twierdzy Warszawa, Fortu Siergieja. Park zaprojektowali Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Żeleński, a przy niezbędnych robotach ziemnych pracę znaleźli bezrobotni, zatrudniani w ramach robót publicznych. 


Park ma jakby dwie części, oddzielone od siebie wałem ziemnym, na szczycie którego znajduje się ścieżka dla spacerowiczów. W części zachodniej, tuż przy wejściu od Pracu Wilsona znajduje się rzeźba Alina autorstwa Henryka Kuny.





Bliżej Wisły znajduje się dawny Fort Siergieja, po I wojnie światowej przechrzczony na Fort Sokolnickiego. Był on częścią systemu fortów Cytadeli Warszawskiej, w przeciwieństwie do Fortu Pawła i Gieorgija, nie został zniszczony po odzyskaniu niepodległości. W czasie powstania warszawskiego służył za szpital polowy. Po wojnie, podobnie jak inne forty niszczał powoli, dopóki nie zaopiekowała się nim dzielnica i obecnie znajduje się w nim Centrum Sztuki.




W latach 2003-2005 park został zrewitalizowany, wyremontowano alejki, naprawiono ławki odnowiono infrastukturę oraz wybudowano przepiękny plac zabaw dla najmłodszych. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Warszawy.





1 komentarz:

  1. No,budowla z okienkami robi wrażenie! Piękne zdjęcie schodów i kwiatów. I kamień Kuronia.

    Chomik

    OdpowiedzUsuń